+370 699 44420 info@addelse.com

Straipsniai

Kasdienei motyvacijai ir įkvėpimui

Priedas prie atlyginimo – tarsi puodelis kavos: veikia gerai, bet trumpai

Tarptautiniai tyrimai jau ne kartą įrodė, kad veiksmingiausias būdas užtikrinti darbuotojų produktyvumą ir gerą savijautą darbo vietoje – kuo didesnis jų įsitraukimas. Visgi darbdaviai yra linkę nuvertinti darbuotojų įtraukimo, vidinės jų motyvacijos skatinimo svarbą.

Tarptautiniai tyrimai jau ne kartą įrodė, kad veiksmingiausias būdas užtikrinti darbuotojų produktyvumą ir gerą savijautą darbo vietoje – kuo didesnis jų įsitraukimas. Visgi darbdaviai yra linkę nuvertinti darbuotojų įtraukimo, vidinės jų motyvacijos skatinimo svarbą.

Tikriausiai taip yra todėl, kad pavaldinius motyvuoti premijomis ar atlyginimo pakėlimu atrodo gerokai paprastesnis kelias. Deja, jis – labai trumpalaikis.

Už nuopelnus išmokamos premijos veikia tarsi puodelis kavos: vos ją gavus, darbuotojo produktyvumas ženkliai išauga, tačiau tai tęsiasi labai trumpai, o per trumpą laiką nesulaukus naujos finansinės „injekcijos“, darbingumas krenta gerokai žemiau pradinio lygmens. Taigi, nereguliarios premijos ar atlyginimo pakėlimas ilguoju laikotarpiu darbuotojo vidinę motyvaciją ne didina, o mažina.

Situacija, kuomet pažadėtas piniginis atlygis (taigi, išorinė motyvacija atlikti užduotį) sumažina vidinį žmogaus nusiteikimą pasiekti rezultatą, pasikartojo daugybėje skirtingose šalyse atliktų mokslinių studijų. Tuo tarpu tyrimai taip pat įrodė, jog žodinis vadovo teigiamas įvertinimas, pasakytas iškart po užduoties atlikimo, vidinę darbuotojo motyvaciją ženkliai padidina.

Darbdaviams ir vadovams svarbu suvokti, jog tikroji jų pavaldinių motyvacija slypi juose pačiuose. Natūralus, nuo gimimo kiekvienam mūsų būdingas noras tobulėti, pažinti, sužinoti ir pritapti yra galingiausi varikliai, vedantys mus į priekį asmeniniame ir profesiniame gyvenime. Žinant tai, skatinti darbuotojus atskleisti visą turimą potencialą tampa kur kas paprasčiau.

Taigi, galima teigti, jog darbuotojų įsitraukimas – tai vidinę jų motyvaciją didinančių ir jos nemažinančių išorinės motyvacijos veiksnių derinys.

Kaip užtikrinti kuo didesnį darbuotojų įsitraukimą? Štai pagrindiniai veiksniai, skatinantys jų vidinę motyvaciją, prisirišimą prie įmonės ir norą dirbti daugiau, nei privaloma:

Kompetencija. Gebėjimas pasiekti vis geresnių rezultatų, tapti profesionalu ar net lyderiu savo srityje įkvepia darbuotojus stengtis ir mokytis.

Norėdamas paskatinti pavaldinį, vadovas turėtų dažnai ir reguliariai žodžiais įvertinti jo pasiekimus. Paprasčiausias nuoširdus pagyrimas už gerai atliktą darbą gali būti pagrindinė priežastis augančiam darbuotojo produktyvumui ir vis didesniam įsitraukimui. Vadovui labai svarbu ir prisidėti prie darbuotojo tobulėjimo – lavinti jį, suteikti galimybę mokytis iš kolegų ar lankyti kursus, reguliariai duoti lavinančias, įdomias užduotis.

Autonomija. Galimybė pačiam priimti sprendimus, valdyti vykdomą procesą, pasirinkti darbo tempą ir pobūdį – visa tai įkvepia darbuotojus stengtis ir įrodyti, jog jiems tekusi atsakomybė bei jiems suteiktas pasitikėjimas buvo pelnyti.

Šiuo atveju labai svarbus yra vadovo demonstruojamas pasitikėjimas pavaldiniu, darbuotojo aktyvus įtraukimas ne tik į užduočių vykdymą, bet ir į jų planavimą. Labai svarbu, kad darbuotojas jaustųsi turintis pasirinkimą ir pats norintis priimti pasirinktą sprendimą, o ne vykdytų „iš viršaus nuleidžiamas“ užduotis ir jaustų kontrolę. Gebėjimas paaiškinti užduoties svarbą, galimus pasirinkimus, įsiklausymas į darbuotojo nuomonę ir jausmus – tai yra svarbiausi darbuotojo autonomiją norinčio užtikrinti vadovo iššūkiai.

Susietumas. Darbuotojai kur kas labiau stengiasi pasiekti gerą rezultatą, jei jaučiasi komandos, kuri turi bendrą tikslą, dalimi. Tokie darbuotojai yra labiau linkę ilgai dirbti vienoje įmonėje ir sieti savo ateitį su ja. Jiems svarbūs tampa įmonės rezultatai, jos įvaizdis ir situacija, jie labiau rūpinasi ir padeda kolegoms.

Norėdamas tai užtikrinti, vadovas turėtų betarpiškai bendrauti su darbuotojais, dažnai ir atvirai kalbėtis su jais asmeniškai, demonstruoti pagarbą jiems ir jų lygiavertiškumą. Svarbus ir visos komandos bendravimas – santykių mezgimas po darbo, bendras laisvalaikis, komandos narius siejantys su darbu nesusiję interesai ar pomėgiai.

Taigi, darbuotojų įsitraukimas – gerokai sudėtingesnis procesas, nei tiesiog atstitiktinė finansinė paskata. Tačiau tai nereiškia, kad finansiškai darbuotojų skatinti nereikia. Augantis atlyginimas – gera paskata greta kitų motyvavimo būdų, tačiau ji turi būti aiški, teisinga ir reguliari. Pavyzdžiui, jei darbuotojui atlyginimas už gerus rezultatus bus didinamas kasmet ar kas pusmetį, jis aiškiai žinos, kada ir kiek jo produktyvumas bus įvertintas pinigais. Tokiu atveju darbuotojas turi aiškią paskatą stengtis.

 

Jei domina mūsų paslaugos ir produktai – susisiekite su mumis!

Airida Zavadskė – darbuotojų vertinimo, talentų vadybos ekspertė, „Addelse“ partnerė-ekspertė.

PROFILEXT (PXT)

ProfileXT yra asmenybės testas, kuris padeda įvertinti asmens tinkamumą konkrečioms pareigoms. Šis darbuotojų vertinimas padeda sukurti stipresnę, produktyvesnę organizaciją, nes jo pagrindinis principas – tinkami žmonės tinkamam darbui. 

CheckPoint360

Checkpoint360 yra vadovų kompetencijų vertinimo įrankis. Jo pagrindas – 360 laipsnių grįžtamasis ryšys vadovams iš jų tiesioginių vadovų, kolegų ir pavaldinių. Vertinimo rezultatai leidžia vadovams palyginti savo pačių įgūdžių ir kompetencijų vertinimą su tuo, kaip juos suvokia aplinkiniai,

DiSC CLASSIC

DiSC Classic yra asmenybės pažinimo testas, leidžiantis geriau pažinti save ir kitus žmones bei nustatyti asmeniui būdingą elgesio tipą. Remiantis DiSC Classic vertinimo rezultatais galima pamatyti asmens profesinį asmenybės tipą, pagerinti komunikaciją organizacijose, suvaldyti konfliktus ir ugdyti efektyvius vadovus bei komandas.

Darbuotojų įsitraukimo tyrimas

Įsitraukimas į darbą yra nusiteikimas dirbti ir pastangos daryti tai, kas svarbu organizacijai. Įsitraukimas į darbą turi teigiamos įtakos darbuotojų darbo atlikimo kokybei, pasitenkinimui darbu, darbuotojo gerovei, proaktyviam elgesiui ir lojalumui organizacijai

Jums gali patikti:

Kritinės pareigybės

Kritinės pareigybės

Kiekvienas darbas yra vertingas ir garbingas (jeigu legalus ir etiškas 😊 ), tačiau jo kuriama vertė yra nevienoda. Vieni darbuotojai gali turėti didelę įtaką organizacijos veiklos krypčiai ir jos ilgalaikiam sėkmingam funkcionavimui, kiti užtikrina sklandžią kasdienę...

read more
Share This